Kozmetik Mesul Müdür/Sorumlu Teknik Eleman Hizmeti-Responsible Person Hizmeti

Kozmetik Mesul Müdür/Sorumlu Teknik Eleman Hizmeti

Kozmetik mesul müdür ya da diğer bir adıyla sorumlu teknik eleman hizmeti, Türkiye’de kozmetik sektöründe hizmet veren ithalatçı veya üretici her firma için sağlanması gereken bir yükümlülüktür.Türkiye ve AB’de piyasaya sürülecek her kozmetik ürün için “sorumlu kişi” belirlenmesi şartı mevcut mevzuatta da yer alır. Kozmetik firmalar sorumlu teknik eleman (mesul müdür) çalıştırmadığı zaman haklarında ciddi hukuki ve cezai yaptırımlar bulunmaktadır.

Kozmetik ithal eden ya da kozmetik ürünler imal eden firmaların kozmetik mesul müdür (sorumlu teknik eleman) istihdam etmeden pazara ürün arz etmesi yasaktır. Bu kurala uymayan firmalara, 10.000 TL’den başlayan cezalar uygulanmaktadır.

Kozmetik Mesul Müdür (Sorumlu Müdür) Kimdir ve Yükümlülükleri Nelerdir ?

Kozmetik mesul müdür, en az kozmetik alanında 2 yıl fiilen çalışmış ve yeterli tecrübeyi kazanmış ve bunu belgelendirebilen bir kimyager, biyokimyager, mikrobiyolog, kimya mühendisi, biyolog ya da eczacı olabilir. Yeterli profesyonel donanıma ve tecrübeye sahip olan kişidir.Piyasaya arz edilecek kozmetik ürünlerin, kozmetik mevzuatına ilişkin kanunlara, iyi üretim uygulamalarına ve ilgili tüm mevzuata uygun olup olmadığını sorumlu teknik eleman takip eder. Ayrıca bakanlık denetlemelerinde firmada bulunmalı ve kendisinden talep edilen belgeleri temin etmekle görevlidir.

Mevzuata ulaşmak için lütfen tıklayınız.

AB Sorumlu Kişi (European Responsible Person) Hizmeti

 1. Üretici
 2. Üreticinin atadığı başka bir kişi
 3. İthalatçı
 4. İthalatçının atadığı başka bir kişi
 5. Mevcut bir ürünü değiştiriyorsa veya kendi markasıyla piyasaya sürüyorsa distribütör olabilir. Ancak bir AB tüzel kişiliği olması şarttır.

AB Sorumlu Kişisi (Responsible Person) ;

 1. Ürünün yasalara uyumundan
 2. İnsan sağlığı açısından güvenliğinden
 3. Ürün bilgi dosyalarından (PIF) (Product Information File)
 4. Güvenlik değerlendirilmesinden
 5. Avrupa Komisyonu’na yapılacak bildirimden
 6. Tüm distribütörlerden (ürünün izlenebilmesi amacıyla)
 7. Gerektiği takdirde ürünün piyasadan çekilmesinden
 8. Risk durumunda yetkili otoriteleri uyarma konusunda sorumlu olacaktır ve adı etiket üzerinde görünecektir.

Türkiye Cumhuriyeti, AB Sorumlu Kişi(Responsible Person) ve Mesul Müdür hizmeti için İstanbul ve Frankfurt ofisimizde bulunan tecrübeli Kozmir Kimya Danışmanlık Hizmetleriekibimizden destek alabilirsiniz.

Kozmir Kimya Danışmanlık
Tıkla ! Mesaj Gönder